A kerti katicavirág néven is ismert feketekömény az utóbbi idők egyik legnagyobb felfedezése. A feketekömény már elődeink szerint is sokkal több volt, mint általánosan használt fűszer – inkább életünk sava-borsa.
Az ókori egyiptomi orvoslás messze földön híres volt. Az egyiptomi orvosok a feketeköményt az egyik leghatékonyabb gyógyírnak tartották, úgy vélték, hogy szinte bármilyen betegséget képes meggyógyítani. A régészek Tutanhamon sírjának feltárásakor is rábukkantak egy üvegcse feketekömény olajra, ami szintén azt bizonyítja, hogy ez az olaj akkoriban hihetetlenül értékes volt.
Napjainkban gyógyászati célokra leginkább a feketekömény magvaiból nyert szűzolaj használatos. Több mint 100 különböző hatóanyagot tartalmaz, köztük olyat is, amit egyelőre nem sikerült azonosítani. Legfőbb hatóanyaga a thymokinon, de további jelentős összetevői közé tartozik a dithymokinon, a thymol, a thymo-hidrokinon és a szaponin alfa-hederin. A thymokinon hatékony antioxidáns, daganatellenes és genetikai károsodást gátló (antimutagén) hatású. A rákkeltő anyagok okozta károsodást gátló, vagyis antikarcinogén hatás az alfa-hederin esetében is bizonyított.
A kutatók a feketekömény széleskörű antibakteriális hatásait is vizsgálták. Felveszi a harcot pl. a következő kórokozókkal: Staphylococcus albus, Escherichia coli, Salmonella typhi, Shigella niger, Vibrio cholera. A növény magja kapcsán kiváló gombaölő hatást is kimutattak.
A feketeköményt napjainkban az emésztés javítására, a gyomor, a máj és a bélrendszer egészségének megőrzésére használják. Enyhíti a felfújódást, megszünteti a hasmenést, és segítséget nyújthat a bélparaziták elleni küzdelemben. Kiválóan alkalmazható légúti megbetegedések – asztma, hörghurut, megfázás – gyógyításában. A benne található nigellin keserűanyag csillapítja a hörgőgörcsöt és támogatja a letapadt váladék eltávolítását. A növény nyugtatja az idegrendszert, és segít a magas vérnyomás csökkentésében. Erősíti az immunrendszer működését, ezért számos betegség kezelésében – beleértve a daganatos megbetegedéseket is – kiváló kiegészítő szer lehet.
A feketekömény olaját a bőrgyógyászat és a kozmetika is használja – külsőleg és belsőleg egyaránt.
Forrás: Vitae magazin